All for Joomla All for Webmasters

NLP’ NİN KLASİK STRATEJİLERİ

  • İletişimin anlamı; karşınızdakine ne anlattığınız değil, onun anlattıklarınızdan ne anladığıdır. Yani almış olduğunuz tepkilerdir.

ÖRNEK:

Ali bu pazar pikniğe kız arkadaşı ile gitmek istiyor. Almak istediği tepki bir 'evet' cevabıdır. Telefon açıyor ve " sakın bu pazar bir yere söz verme benimle pikniğe geliyorsun " bu itici konuşma kızın canını sıktığı için o da sert bir cevap verip gelmeyeceğini belirtiyor. Bu örnekte anlaşıldığı gibi Ali umduğunu bulamadı yani iletişiminin ne kadar negatif olduğu ortada.. Belki şöyle söyleseydi olumlu bir cevap alabilirdi " Merhaba canım, Sana bu hafta sonu ciğerlerinin bayram edeceği, şehrin tüm sıkıntılarından kurtulacağın ve baş başa yemek yiyebileceğimiz bir sürprizim var, ne dersin."

  • Başarısızlık diye bir şey yoktur, öğrenilen sonuçlar vardır.

Yukarıdaki örneği bu başlıkla ele alalım. Ali başarısız olduğunu düşünürse bir iletişim krizinin devamı başlar. Ama kurmuş olduğu iletişimin negatif olduğunu algılar da bu geri bildirimi yeniden değerlendirerek telefon açarsa geribildirimi olumlu olan bir sonuç alabilir.

  • Herkesin hedeflerine ulaşabilmesi için kendi öz kaynakları mevcuttur.

Yaradılışımız itibariyle akıl, duygu ve duyu organları ile donatıldığımızdan gerekli motivasyonu, konsantrasyonu, iş geliştirmeyi ve sair davranışları sonsuz sayıda üretebilir ve geliştirebiliriz.

  • Her davranışın altında olumlu bir niyet vardır. Ama bir insanın sergilediği davranış, onun niyetinden ve davranışın amacından farklı olabilir.

Bir katil düşünün onun cinayet işlemesinde kendi dünyasında mutlaka olumlu bir nedeni vardır ve cinayeti bir fayda için işliyordur. Sorduğunuzda ise belki kendisinin dünyanın en iyi insanı olduğunu ve dünyadaki kötü insanları ortadan kaldırdığını savunabilecektir.

  • Güç; amaçlanan hedefe ulaşabilmektir.

İnsanları güçlü kılan özelliklerinden en önemlilerinden biriside başarıya olan inancıdır.
Yani bir işe giriştiğinde başaracağına olan kesin tavrı ve sonucun tutması o kişiyi diğer bireylerden daha güçlü kılar. Ve başardıkça kendini daha güçlü hisseder.. Eğer siz ufak ya da büyük hedeflerinizi olumlu feedback ile sonuçlandırarak bunların sayısını arttırırsanız kendinize olan güveninizin geldiğini hissedebilirsiniz. Bir oyunda 10 kez kazanan kendini başarılı sayar 50 kez kazanan kendini 'GÜÇLÜ' hisseder ama 500 kez kazanan kendini yenilmez olarak ifade eder.

  • İnsanlar algılayabildikleri arasından en iyi seçimi yaparlar. Algıladıkları ve seçtikleriyle sınırlanmışlardır. Kişi seçeneklerini artırmayı hedeflemelidir.

Bu strateji bizi hiç durmadan öğrenme kabiliyetimizi geliştirmemizi, zengin bir kelime ve bilgi hazinesine sahip olmayı sağlar. Bir çoban cam parçası zannettiği bir şeyi bir dereye sırf sudan ses çıkartmak için veya stres atmak için atarsa gerçekte elmas olan bir serveti atmış olabilir. Eğer kendini geliştirip algı zenginliği için uğraşsaydı daha farklı bir hayat yaşardı.

  • Harita sahanın kendisi değildir. Bir deneyimi aktarırken kendi model, kalıp, program ve sistemlerimize başvururuz. Bunların hepsi tanımlamadır. Deneyimin kendisi değildir.

İletişim kurduğumuz insanların kendi hayat tarzları, ait oldukları kültürleri ve hayat tecrübesi çerçevesinde bu stratejiyi ele alırsak dünyadaki yaşayan insan sayısı kadar farklı fikirler, duygular ve vücut dilleri ile karşılaşırız. Bu da bir kelimenin esas anlamını yitirip onun dünyasında bir takım anlam kaymaları veya bozulmalarına uğrayarak değişik bir ifade tarzına hatta değişik bir anlama gelebileceğini gösterir. Birine "muz nedir?" dediğimiz zaman kimi sarı renkli bir meyve, kimi çok tatlı bir gıda, kimi kabuklu bir yiyecek, kimi ticaret maddesi olarak algılayabilir. Bir bölgenin haritası nasıl ki gerçeğinin kağıt üstündeki tarifi ise aynen iletişim kuran kişilerin kullandıkları kelimelerde onların dünyasındaki manaların birer tarifleridir.

  • Her zaman bir seçenek daha vardır.

Bu strateji bize, hepimizin sürekli duyup örnek aldığı EDİSON' u hatırlatır. Hiç vazgeçmeden başka seçenekler üzerinde durarak binlerce deney sonucu lambayı bulması bugün tüm insanlığın idolü olmasına sebep olmuştur.

  • Birinin yapabildiği her hangi bir şey, başkası tarafından da öğrenilip yapılabilir. .

Harry ALDERbir kitabında İnsanları bilgisayara benzetmiştir. Donanım (kafa, kol, beden, beyin vs ) herkeste aynıdır. Farklı olan sadece yazılımdır. Bir bilgisayara muhasebe programı yüklerseniz muhasebe yeteneği olur. Bir kişide, başarılı birinin davranış, düşünüş ve duygularını aynen modellersek aynı yeteneğe sahip olur. Mesela karbon atomunu elmasın oluştuğu şartlara ( modellemelere) tabi tutarsak oda elmas olma şansına sahip olur. Mesele bu kadar basittir.

BU STRATEJİLER YENİ HAYAT FELSEFEMİZ OLACAK

Ve bu rotada ilerledikçe kendimizi iletişim ustası, başarma teknikleri geliştirebilen, kendi yaşamsal kaynaklarının farkında olup bunlara yön verebilen, insanların davranışlarındaki olumlu yönleri bulup uzlaşabilen, kendine küçük büyük demeden hedefler seçerek başarıya olan inancını pekiştirip güçlü kılan, algı yeteneğini geliştiren, bir kelimenin söyleyen kişinin dünyasında farklı anlamlarının olduğunu bilerek hareket eden, her olumsuz geri bildirimde başka seçenekler araştırıp ısrarla uygulayan ve başarılı insanların başarılı oldukları yönlerini modelleyebilen biri olacağız.

O HALDE TÜM BENLİĞİNİZİ HAREKETE GEÇİRİP KENDİNİZİ YENİLEYEREK BU STRATEJİLER IŞIĞINDA HAYATA HAYKIRIN