All for Joomla All for Webmasters

İLETİŞİM, İLETİŞİM İLKELERİ

  • Herkes iletişime değerdir
  • İletişimde güçlü olmanı için saklı (pasif) kalmanız gerekir.
  • Herkes düşünür, iletişim kuramaz.

İLETİŞİM İLKELERİ

1-Ne kadar anlatırsanız anlatın, anlatabildiğiniz karşıdakinin algılayabildiği kadardır. Karşıdakinin algılama yelpazesine göre aktarmıyorsanız sorumluluk da size aittir.

İLETİŞİM ÜÇ UNSURDAN OLUŞMAKTADIR:

İletişimin üç unsurunda önemli olan nokta, sadece konunuzun aktarılması değildir, aynı zaman anlatabilmelisiniz de. Unutmayın, aktarmak anlatmak değildir, anlatmak ise anlamlandırmak değildir. Etkin bir iletişim için aktaracağınız bilgiyi iyi anlatmalı, anlattığınızı ise karşınızdaki kişinin zihninde anlamlandırabilmelisiniz.

2-İletişimsizlik diye bir şey yoktur, sadece iletişim kopukluğu vardır.

İletişim kuramamak imkânsızdır, en sessiz olduğunuz anlarda bile bir iletişim vardır. Mesela, iki arkadaşın küs olduğu bir ortamda bile bir iletişim mümkündür, iletişimin mutlaka sözlü olması gerekmez, sözsüz iletişimde olabilir, beden dili, jestler ve mimikler sözsüz iletişimin elemanlarıdır.

3-Etkin iletişim zihindeki haritaların benzeşmesi ile olur.

Karşınızdaki kişinin zihinsel haritasını (duygu,   düşünce, bilgi) keşfettikçe ve kişinin zihin haritasına uyum sağladıkça iletişim kaliteniz artar.

4-İletişimde ne söylediğiniz kadar nasıl  söylediğiniz de önemlidir.

İletişimde önemli olan noktalardan biriside kelimelerin ihtiyaç duyduğu vurgulamaları yapabilmektir. Mesela bir komutan ürkek bir şekilde arkadaşlar ileri derse inandırıcılığını  kaybeder.

5- Güç gerektiğinde hayır diyebilmektir.

Unutmayın kimseyi mutlu etmek zorunda değilsiniz, kimsenin sizi üzmesine müsaade etmeyiniz, inanlara bizleri üzmeleri ya da mutlu etmeleri için fırsat veririz. Bunu engeller isek farkımız olur. Kişi kendi gerçekleri ile yaşamalıdır.

6-Konuşmak iletişim değildir…

İletişimde saygı kazanmanız için anlatacaklarınıza çok dikkat etmeniz gerekir.. Her zaman gizemli bir yönünüzün olması gerekir. Konuşmak için kendinizi güçten düşürecek bilgileri karşınızdaki kişiye aktarmamalısınız, unutmayın kendinize verdiğiniz değer kadar değerli görülürsünüz.

Örneğin, iş saatleri içinde çalışanlar sizi ilgilendirir, iş dışındaki saatleri saklı tutabilirsiniz. Aynı şekilde kendi zayıf noktalarınız hiçbir şekilde anlatmamalısınız. İletişimin ilk evrelerinde kendinizi espri konusu yapmamalısınız.

ÖZET

Olumsuz Duyguların Önünü Kesin:

  1. 1. Konuştuğunuz insanları asla eleştirmeyin. Kendinizi bile eleştirmemelisiniz.
  2. 2. Eğer varsa hatalarınızı savunarak örtbas etmiyorsunuz. Hatayı hemen kabul etme fazileti sayesinde hem hatanızı yok edersiniz hem de zannedilenin aksine daha yüksek bir onura kavuşturulursunuz.
  3. 3. Tartışmalarda kaybeden de kazandığını sanan da kaybeder. Eğer bir insanı kazanmak istiyorsanız onunla asla tartışmayın.

4.Katılmadığınız bir fikre doğrudan ”hayır” demiyorsunuz. Bunun yerine fikre saygı duyup bildiğiniz farklı hususları açıklıyorsunuz. Karşınızdaki insanlara “hayır” diyeceklerinden emin olduğunuz konuları doğrudan söylemeyin.

5.Siz çok büyüksünüz. Ama herkes büyük. Ve siz dahil herkes büyük olmak istiyor. Şu halde kendinizi başkalarının önünde büyülterek veya başkalarını önünüzde küçülterek dengeyi bozmayın. Aksi halde her iki durumda da gerçekte siz küçülürsünüz