All for Joomla All for Webmasters

ŞİMDİ TAM ZAMANI

 • Yaptıktan sonra pişman olduğunuz en az 1 kötü huyunuzu törpülemeye çalışın. Değişim önce sizi sonra çevrenizdekileri çok mutlu edecek.
 • Daha az şikayet edip, daha çok şükredin. Olumsuzlukları beslemek yerine arkanızı dönmek, sahip olduklarınızı görebilip şükredebilmek size daha çok şükredecek mutluluklar getirecektir.
 • Hayatta olan aile büyüklerinize sarılmak için zaman ayırın. Arkadaşlarınızla kahve içip lak lak yaptığınız zamandan, internette geçirdiğiniz mecburi olmayan zamandan yarım saat vazgeçmek size bir şey kaybettirmeyeceği gibi çok şey kazandırır. Onların hatırını sorun, gülümsemelerini sağlayın, imkanınız varsa ihtiyaçlarını giderin, imkanınız yoksa sadece ilgilenin. Onlar sizin bir tebessümünüz için nelerden vazgeçtiler hatırlayın. Siz hatırlayın ki bu doğruyla yetiştireceğiniz evlatlarınız da aynı vicdanı taşısın ve sizleri unutmasın. Anne-babanızdan alacağınız her hayır duası sizi her kötülükten koruyacaktır.
 • Enerjinizi düşüren negatif insanları hayatınızdan uzaklaştırın. ‘Ama yazık’ mantığıyla görüşmeye devam edeceğiniz bu kişiler sizi sürekli aşağıya çekerler. Sizdeki enerji ve pozitiflik iki tarafa yetmez.
 • ‘Hayır’ demeyi hala beceremiyorsanız  ilk ödeviniz buna çalışmak olsun. Evet’ leriniz ve Hayır’ larınız tün yakın çevreniz tarafından bilinmeli. Ne kadar iyi biri olduğunuzu ispatlamak için herkese ve her şeye evet demenize gerek yok.
 • Sadece ‘ilişkim var’ demek için devam eden bir beraberliğiniz varsa ve sizi mutlu eden artıların oranı %60’ ın altındaysa hemen bu ilişkiye nokta koyun. İdare ettiğiniz ve görmezden gelip düzelir diye beklediğiniz her durum aynen kalacak ve bikre birike küçücük bir sebepten zaten bir gün kopacaktır.
 • Şimdiye kadar yapamadıysanız,  çocuklarınıza hiçbir kazancın ve başarının bedelsiz olamayacağını yaşlarına uygun minik oyunlarla anlatmaya çalışın. Tabi ki ‘ baba bugün işte, evin erkeği sensin’ dediğiniz oğlunuza ertesi gün ‘Sen daha çok küçüksün, tek başına bunu yapamazsın’ ikilemi yaşatmadan.
 • ‘Asla affetmem’ dediğiniz en az 1 kişiyi affetmeye çalışın. Unutmayın ki her gün ne affedilmez günahlarımız için Yaradan’ a el açıyoruz.. Biz kimiz ki birini affetmem diyebiliyoruz? Kin ve nefret duygularının  ne kadar doğurgan olduğunu unutmayalım. O duyguları besleyen bizleriz. Çoğaltıp omuzlarımızda taşınmaz bir kambur haline getiren ve bize yapılanları her anımsadığımızda daha da artan bir öfkeyle bu kamburun altında eziliyoruz. Bunu kendimize yapmayalım. Affetmek bize kötülük yapanları değil kendimizi özgür bırakmaktır.
 • Görmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz bir yere seyahat planı yapın. Bunun için zaman ve bütçe planlaması programlayın. İstanbul’ un tadını çıkarmak için çok para lazım diyenlere termosuna çayını koyup sahilde balık tutanları gösterin. Denizi görüp boğazın tadını çıkarmak, gece yakamozları seyretmek için üstü açık spor araba almayı bekleyenler zaman kaybetmesinler. Bir otobüs en fazla yarım saate sahildesiniz. Yaşamayı bilen insana hayatın tadını çıkarmak, her  yerde mümkündür.
 • Daha çok gülümseyin. Bu hem sizi sinirlendirmek isteyenleri başarısız kılar, hem de sizi daha güzel bir insan haline getirir. Düşünsenize suratınızda bir gülümseme varken karşınızdaki kendi başına ne kadar bağırıp çağırabilir veya tartışabilir?
 • Karşılıksız yardım yapmayı ajandanıza ekleyin. İster günde 1 kişiye, ister ayda 1 kez.. Bu aynı apartmanda oturduğunuz bir komşunuza elinde paketler varken kapıyı tutmak olabilir, tanımadığınız bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirmek olabilir, bir hastane asansöründe hasta birine önceliğinizi vermek olabilir… Sonrasında aynaya bakın, yüreğinizdeki değişim yüzünüze yansıyacaktır.
 • Çalışma ortamınızda var gücüyle sizi yıkıp yok etmeye çalışan bir varsa bırakın elinden geleni yapsın. Hırsları ve bencilliğinden insanlığını kaybetmiş kişiler için yapılacak bir şey yoktur. Siz işinizi en iyi şekilde yapmaya, yeni şeyler öğrenmeye ve tüm çalışma arkadaşlarınıza saygılı olmaya devam edin. Kısa vadede kazanan hinlik yapanlar olsa da uzun vadede kalıcı başarı sizin olacaktır. O da kendi kendini zaten yok edecektir.
 • Hayvanlarla ilgili korkularınız varsa ve çok yakından sevemiyor ya da evinize alamıyorsanız en azından çöpe atacağınız yemekleri bir poşette biriktirip onlar için bir köşeye bırakın. Sizlerin yardımı olmadan hayatta kalamazlar.
 • Kötülüklerin çoğaldığı, iyilerin iyilik yapmaktan bile korktuğu şu günlerde yapabileceğimiz en iyi şey zaman ne kadar değişirse değişsin değerlerimize ve doğrularımıza sahip çıkıp onlara biraz daha sarılmak. Herkes gibi olmak yerine biz olmaya devam etmek. Sevgiyle yaklaşarak sevmeyi, iyilikle yaklaşarak iyi olmayı ve ancak umutlarımızdan vazgeçmeyerek umut etmeyi öğretebiliriz.

Unutmayın; sadece iyilik bulaşıcıdır ve insana şifa veren tek hastalıktır.

Umut ve sevgi hep içinizde olsun...

Yeşim Acar