All for Joomla All for Webmasters

İÇİMİZDE…

Tanıştığımız insanların hayatını güzel örnek olmak yoluyla değiştirebiliriz. Onların içinde olan ama harekete geçiremedikleri duygularını yükselterek, onlara saygı duyarak, takdir ederek ve onlara sevgiyle yaklaşarak bunu başarabiliriz. Bunun için herhangi bir ünvana ihtiyacımız yok.( yazmaya devam ettiğim kitabımdan bir paragraf)

Koçluk ve danışmanlıklarımda en sık karşılaştığım sorun: Takdir edilmemek, motive edilmemek, çok istemek ama harekete geçememek, enerji yoksunluğu... Herkes bir kıvılcım arıyor. Hayatını değiştirecek mutsuzluklarını giderecek bir değişim. Hep bir arayış..

Kişisel gelişime olan yöneliş ve ilgi çok sevindirici. Ama çok önemli bir noktanın farkında olmak lazım. NLP' yi ele alalım. Eğitmenliğini yaptığım bir alan ve ben herkesin ama herkesin en az 1 kez NLP eğitimi alması gerektiğine inanıyorum. Yaşam koçluğu yapmak isteyenler için temel eğitim olmasının dışında hayatınızı değiştiriyor olması. Kendini anlayan bir insan olduğunuzda herkesi daha kolay anlayabiliyorsunuz. Eşinizin verdiği tepkiden tutunda iletişim içinde olduğunuz yöneticiniz, kayınvalideniz, çocuğunuz, çalışma arkadaşınız, apartman görevlinizin bile neyi neden yaptığı konusunda fikriniz oluyor. İletişim ve farkındalık arttıkça üzüntüler ve tartışmalar azalıyor. Sizin içiniz aydınlandıkça etrafınız da aydınlanıyor. Siz güzelleştikçe çevreniz de güzelleşiyor. Siz gülünce herkes gülüyor. Verdiğiniz tepkilerle birlikte sesinizin volümü de azalıyor.

Bu ne demek? Her şeyden önce SİZ iyi oluyorsunuz ve artık kendinizi hırpalamıyorsunuz. Çünkü aynı anda ne herkesi mutlu edebiliriz ne de her şeyi kontrol altında tutabiliriz. Bu her şeye yetişme koşturmacası pilinizi bitirirken, sahip olduklarınız çoğalır. Ama bir şeyler de yok olur. İnsanlar size ''şımarıksın, şükretmiyorsun, nelerin var ama hep bir surat'' derken siz de bu etikete inandığınızda işte mutsuzluğun tepe noktasına ulaşmışsınızdır.

Mutluy ( MUŞ)

Seviyor (MUŞ)

Güçlüy (MÜŞ)

Üzülmüyor (MUŞ)

Umursamıyor (MUŞ)

Anlayışlıy (MIŞ)

Kıskanmıyor (MUŞ)....

Sürekli birşeylere, birilerine ve hayata karşı (MIŞ) gibi yaparak kendimizi daha çok geride bırakıyoruz. Her; ''neyse, boşver, bir kerelik görmezden geleyim'' dediğimizde yani sabrettiğimizde sükünet devam ediyor. Ama bunların birikimi bir gün küçük bir kıvılcımda volkanik patlamaya dönüşüyor. ve etrafınızdan şu tepkiyi alıyorsunuz '' çok gerginsin, sen çok agresif oldun, aa ne oldu sana, sen çok değiştin, sen eski sen değilsin )v.s.

Evet, kişisel gelişiminize önem verin. Muhakkak NLP ile tanışın. Gerekiyorsa ekstra yardım alın. Kendinize yardım edin. Çünkü bazen doğru ilacın ne olduğunu bilsek de bir hekim önermeden kullanamayız.

Cem Yılmaz' ın da dediği gibi: '' Sevgi: içimizde... Işık: içimizde''

Sevgilerimle