All for Joomla All for Webmasters

DEĞERLİ OKURLARIM

Yaşam ve Kariyer koçu tanımının dilden dile dolaşıp, daha çok benimsendiği ve ne kadar faydalı bir program olduğunun farkına varılması çok sevindirici. Siyasetçilerin özellikle seçim dönemlerindeki yarışta, profesyonel ve doğru bir koçluk hizmeti ve danışmanlığı alarak nasıl ipi göğüslediğini sadece ülkemizde değil, dünyanın bütün liderlik yarışlarında görüyoruz.

Sadece siyasetçiler mi? Tabi ki hayır. Eğitimciler, ebeveynler, öğrenciler, yöneticiler ve çalışanlar, ev hanımları, ticaretle uğraşanlar yani her alan, kişi veya kurum için hazırlanmış özel koçluk programları sayesinde her alanda başarıyı modellemek, motivasyon ve iletişim sorunlarını çözmek, krizleri aşmanın, iknanın ve başarının yöntemlerini öğrenip uygulamak mümkün. Bu yüzden bu haftaki yazımda ve devam eden haftalarda Yaşam ve Kariyer Koçu olarak hangi koçluk programlarının hangi sorunlara yönelik hazırlandığını sizlerle paylaşacağım

Hangi sorununuzda, hangi koçluk programından faydalanabilirsiniz? Hangi eğitim sizin sorunlarınızı çözüp başarıya ulaşmanızı sağlar? Başarılı iletişim kurma yolları neler? 

KARİYER KOÇLUK PROGRAMI

  1. Doğru mesleği seçtiğinize inanıyorsunuz…
  2. Bu meslekte çalışmaktan dolayı mutlusunuz…
  3. Gelebileceğiniz en iyi pozisyonda mesleğinizde kariyer yapmak istiyorsunuz…

Öncelikle bu 3 cümle için cevabınız kesinlikle EVET mi? Evet derken mecburiyetleriniz ve tereddütleriniz VAR mı? Hedeflerinize inancınız TAM mı?

Kendinize bu soruları sorup gerçekten emin olduysanız, ihtiyacınız olan şey sizi hedefinize ulaştıracak KARİYER PLANI!

Yaptığınız iş her ne olursa olsun, eğitimini almış olun veya olmayın, başarabileceğinize olan inancınız, sistemli ve programlı bir çalışma planı ile sizi doğruca hedefinize ulaştıracaktır. Ama unutmamamız gereken çok önemli bir konu var ki o da eksiklerinizi nasıl tamamlayacağınızı bilerek doğru bir haritayla yolunuzu bulmaya çalışmaktır.

Başarınızın ve gelmek istediğiniz pozisyonun insiyatifi işvereninizin, yöneticinizin, ekip arkadaşlarınızın elinde olabilir. Çok çalışmanıza rağmen, şartlarınız değişmiyor, terfi alamıyor, yaptıklarınızı gösteremiyor veya çalışmalarınızın size kariyer adımları olarak dönmesini sağlayamıyor olabilirsiniz. Bir şeyler eksik! Herkes mi size düşman? Herkes mi sizi kıskanıyor? Yöneticilerinizin hepsi mi onları yerlerinden edecek kadar zekânızdan korkuyor? Bütün çalışma arkadaşlarınız mı sizin başarılı olmanızı istemiyor? Yoksa siz mi yanlış yol izliyorsunuz?

Tüm bu kurguların içerisinde, bir çok işi bir arada yapmaya çalışırken, her şeye yetişmeye uğraşırken, imkan veya fırsat bulup kişisel gelişiminize yatırım yapacak zamanı bulabilmek, hedefinize ulaşmanız için gerekli donanımlara sahip olmaya çalışmak ve sosyal hayatın da ucundan yakalamaya gayret ederek enerji-moral alabileceğiniz alanlar yaratmak gerçekten sizi zorlayabilir.

Çünkü atlet, maratonun finish çizgisine odaklıdır. O çizgiye ulaşan ilk kişi olabilmek için hangi teknikte koşacağını, kondisyonunun iyi olabilmesi için nasıl bir beslenme ve sosyal yaşam süreceğini, rakip atletlerin sahip olduğu eksi-artı özellikleri, kendisi için nasıl avantaja dönüştürebileceğini, hangi eksik yönlerini nasıl bir çalışma disipliniyle geliştirebileceğini yani izleyeceği yolu ona ANTRENÖR’ ü söyler. Bu dersleri ona çalıştıran bir öğretmeni vardır. Kupayı kaldırırken ‘ Bu başarıyı antrenörüm …..  borçluyum’ der. Çok çalışır, yorulur, öfkelenir bazen vazgeçmek bile ister. Ama hedefine ulaştığında her şeye değdiğini, emek vermeden, bedelini ödemeden, sadece isteyerek başarının gelmeyeceğini görür…

KARİYER KOÇ’ unuz size yolu gösterir, feneri tutar, yolunuzu aydınlatır ve nelerle karşılaşacağınız konusunda sizi hazırlarken çözümleri de sunar. Tüm süreçte yanınızda olur. Size yolun sonundaki hedefe ulaşmak ve başarının tadını çıkarmak kalır.

İş dünyası bir savaş alanıdır ama her karşınıza çıkan da düşmanınız değildir. Gerektiğinde ve hangi şekilde savaşacağınızı bilmezseniz  galip gelenlerin yanında yerinizi alamazsınız.

Kararınızı verin… Varmak istediğiniz hedefinizi belirleyin… Yeteneklerinizin ve eksiklerinizin farkına varın…

ŞANSA İNANMAYIN! ŞANSINIZI SİZ YARATIN

BAŞARI&MOTİVASYON KOÇLUK PROGRAMI

İşinizle ilgili her türlü yeteneğe sahipsiniz. Gerekli eğitim ve donanım konusunda kendinizi eksik hissetmiyorsunuz. Tecrübe edinmeye gayret ettiğiniz işinizle ilgili yavaş giden veya ilerlemeyen bir pozisyonda olabilirsiniz. Başarı sadece terfi etmek, makam sahibi olmak anlamına gelmez. Hedeflediğiniz başarı noktasına ulaşmak için doğru planlamayla dersinizi çalışmalı ve uygulamalısınız. Bu uygulamanın sonucunda hedeflediğiniz başarıya ulaşabilmek kadar, geldiğiniz noktayı koruyabilmek de çok önemlidir ve ayrı bir strateji gerektirir.

BAŞARI KOÇLUĞU programında tüm bu noktalarda sağlanan destek ve rehberlik sonucunda neyi nasıl başarabileceğiniz konusunda bir sisteme sahip olacak ve tüm başarmak istedikleriniz konusunda bu sistemi uygulayarak istediğiniz sonuca ulaşabileceksiniz.

İMAJ&GÖRSEL DİZAYN KOÇLUK PROGRAMI

Aynada gördükleriniz; sizi memnun eden başarılı seçimler olabilir. Ama iş, özel ve sosyal hayatınızda temsil ettiğiniz değerlere göre giyinmeniz, davranmanız ve uyum sağlamanız gerekir. Bu hayatınızı veya sizi olduğunuzdan farklı bir kişiliğe dönüştürecek yaptırımlar anlamına gelmez. Ama kim olduğunuz ve neyi temsil ettiğiniz konusunda sahip olduklarınızı gösterecektir.

İnsanlar beyninizdekilerle, yeteneklerinizle ve ürettiklerinizle sizi beğensin ve takdir etsinler istiyorsunuz. Kötü, itici ve basit hazırlanmış bir sofra sunumuyla servis ettiğiniz en lezzetli yemek bile değerini kaybeder. Size çok keyif verecek o yemeğin tadına bile bakmadan hoşnutsuz bir önyargıya sahip olursunuz.

Giyim, tavır, duruş, ses… Doğru yerde, gerektiği kadar kullanmalı, konuşup anlatmanıza gerek kalmadan tarzınızı ortaya koyabilmelisiniz.

İMAJ DANIŞMANLIĞI programında sahip olduğunuz tüm değerlerle tarzınızı yaratabilecek, istediğiniz ama oluşturamadığınız imajınızı ortaya koyabileceksiniz.

Koçluk ve eğitim programlarını içerik ve detaylarıyla paylaşmaya devam edeceğim. Doğru seçimler yapabileceğimiz, keşke demeden yaşayabileceğimiz umut dolu günlerimiz olsun.

Unutmayın; sadece iyilik bulaşıcıdır ve insana şifa veren tek hastalıktır. 

Sevgiyle..

Yeşim Acar