All for Joomla All for Webmasters

EĞİTİMCİ NE ANLATIR, ÖĞRENCİ NE ANLAR

EĞİTİMCİNİN EĞİTİMİ

Sobaya dokunursanız elinizin yanacağını nasıl öğrendiğinizi hatırlıyor musunuz?

  • Annem dokunursam yanacağımı söyledi.
  • Kardeşimin sobayı ellediğinde elinin yandığını gördüm.
  • Merak ettim, dokundum, canım çok yandı.

Hangisi?

Herkesin bir öğrenme yolu vardır. Siz keki tarifine bakarak yaparsınız, ben sizi yaparken izler öyle öğrenirim.

3 çocuğunuza çıkardığı kirli çamaşırları kirli sepetine atmalarını söylersiniz. Birisi bunu bir kerede anlar ve uygular. Diğeri ebeveynlerin bunu yaptığını görür ve doğruluğunu içselleştirip öyle yapar. Bir diğeri ise hayatı boyunca bunu yapmaz. Kendince başka bir yol bulur ve onu yapar.

Örnekler çoğaltılabilir. Eğitimde ise bu çok önemli bir bölümdür. Eğitimci bilgiyi aktarır, anlaşılmayı bekler. Çünkü birileri anlamış ve geri bildirimi doğru şekilde vermiştir. Sorun anlamayandadır. Ya dinlememiştir, ya dikkatini başka yere vermiştir. Sonuçta anlamayan hatalıdır. Bu anlamayan birkaç öğrenci, öğrenemeyen, dikkat eksikliği bulunan, yaramaz, tembel vb yakıştırmalarla tüm eğitim hayatı boyunca bu sorunu yaşamaya mecbur bırakılır. Halbuki bazen bazı şeyleri ne de güzel öğreniyordur. Evet, öğrenir. Ama anladığı yoldan.

Eğitimci bu seminerde kişilik tiplerini, özelliklerini, meta programlarını, alt özelliklerini öğrenerek sorun yaşadığı noktalarda çözüme daha kolay ve hızlı şekilde ulaşabilme yeteğini geliştirecektir.

Kimler katılabilir: Her yaş grubunun eğitimcileri, öğretmenler, ebeveynler, gelişime ve öğrenmeye açık her birey

Seminer süresi: 10:30 / 14:30   / Hafta sonu - Pazar